ogrzewanie

Pompy, grzejniki, rozdzielacze z oferty sklepu PROTERM

Ogrzewanie domu i wszystkie składowe instalacji to układ naczyń połączonych, w którym wada czy niedomaganie jednego elementu przekłada się w sposób wymierny na koszty ogrzewania całego budynku. Instalacja grzewcza podlega nieustannym wahaniom hydraulicznym. Układ pracujący pełną parą czyli będący w punkcie szczytowym produkcji energii w okresie grzewczym podlega zmianom ciśnienia zawsze gdy zmianie ulega temperatura w poszczególnych pomieszczeniach. Produkcja energii bez względu na jej miejsce i źródło wytwarzania przeznaczona jest dla odbiorników jakimi są m/in grzejniki płytowe lub płaszczyznowe (ogrzewanie podłogowe).

Formy ogrzewania

Każda forma ogrzewania ma swoje wymagania i ograniczenia. W przypadku ogrzewania podłogowego występuje niekorzystne zjawisko bezwładności cieplnej. W porównaniu do grzejnika płytowego, gdzie przekazanie ciepła następuje stosunkowo szybko w drodze konwekcji oraz promieniowania bezpośredniego, zjawisko bezwładności wydłuża czas w którym zadana temperatura w pomieszczeniu zostaje osiągnięta. Niedogodność ta wynika z potrzeby ogrzania w pierwszej kolejności podłogi będącej powierzchnią grzewczą, z której to następuje przekazywanie ciepła do otoczenia.

Pętle grzewcze, zatopione w posadzce wykonane są z reguły w systemie rur PEX, PERT. Rury do ogrzewania podłogowego dostępne są „od ręki” w sklepie hydraulicznym proterm https://proterm.sklep.pl/rura-wielowarstwowa-pe-xb-al-pe-kisan-kisan-13-02-00-rura-pex-al-pe-16×2,c1298,p4178,pl.html  Czas nagrzania pomieszczenia zależy od średnicy i gęstości ułożenia rur w posadzce. W instalacji mieszanej, tzn z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami płytowymi, istotną kwestią jest zapewnienie odpowiednich, stałych przepływów dla każdego z obiegów grzewczych.

Równoważy się w ten sposób układ hydrauliczny i zapewnia równomierny rozkład temperatury. Przepływy cieczy w poszczególnych pętlach, mierzy się i reguluje za pomocą rotametrów zainstalowanych na górnej belce rozdzielacza (zasilaniu). Rotametry jako części zapasowe dostępne są do nabycia w sklepie proterm https://proterm.sklep.pl/akcesoria-dodatkowe-duro-przeplywomierz-rozdziel-,c619,p921,pl.html

Dolna belka (powrót) wyposażona jest w zawory regulacyjne na których za pomocą siłowników następuje kryzowanie przepływu i finalnie zmiana temperatury. W ofercie hurtowni hydraulicznej proterm dostępne są rozdzielacze do ogrzewania podłogowego firmy DURO w zakresie od 2 do 11 obwodów https://proterm.sklep.pl/rozdzielacze-do-ogrzewania-podlogowego,c609,pl.html    

Czas jaki upływa od momentu zamknięcia obiegu cieczy grzewczej w pętli (grzania pomieszczenia) do momentu spadku temperatury w tym pomieszczeniu wynika z bezwładności cieplnej (spadku temperatury w czasie).

potencjometr

Regulacja temperatury

Regulację temperatury w pomieszczeniu dokonuje się za pomocą pokojowych regulatorów temperatury. Regulatory dzielą się na przewodowe oraz bez-przewodowe(radiowe) a także na wersje programowalne z możliwością tygodniowej nastawy temperatury. Pełna oferta regulatorów dostępna jest w ofercie sklepu internetowego proterm  https://proterm.sklep.pl/systemy-sterowania-ogrzewaniem,cp610,pl.html Z uwagi na opory przepływu cieczy przez rurę, długość jednej pętli nie powinna przekraczać 100-120mb dla średnicy rur 16×2,0, oraz 120-150mb dla rur 20×2,25.

Pompy Grundfos dostępne w ofercie sklepu proterm, spełniają wszystkie wymagania konieczne do zapewnienia wysokiej sprawności i bezawaryjnej pracy układu. Instalacja grzewcza z grzejnikami jest w wysokim stopniu narażona na zmiany hydrauliczne. Każde zamknięcie lub otwarcie zaworu skutkuje natychmiastową zmianą ciśnienia w instalacji. Powszechne zjawisko „stuków” na instalacji, pojawiające się nagminnie w sytuacji zamykania kolejnych zaworów termostatycznych wynika z tego że pompa pracuje w trybie ciągłym i po zamknięciu zaworu (grzejnika) następuje „uderzenie” w wyniku wzrostu ciśnienia na wkładkę zaworu termostatycznego. Klasyczne pompy 3-biegowe umożliwiają pracę w trzech zakresach (prędkość tłoczenia oraz ciśnienie).

Zamykając kolejne zawory termostatyczne powodujemy wzrost ciśnienia w pracującej części instalacji i narażamy układ grzewczy na skrócenie żywotności.  Zmiana biegu (obniżenie prędkości) pompy zniweluje stuki ale w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania na ciepło, może skutkować niedogrzaniem pomieszczeń oddalonych najdalej od źródła wytwarzania. Funkcja AutoAdapt jaką posiadają pompy serii Alpha2, Magna 2, idealnie dostosuje swoją charakterystykę pracy poprzez automatyczną regulację ciśnienia i wybór optymalnego ciśnienia proporcjonalnego dla pompy obiegowej. Dzięki temu rozwiązaniu pompa zapewnia optymalny przepływ czynnika w zależności od ilości pracujących odbiorników.

Funkcja AutoAdapt automatycznie zmienia prędkość obrotową wirnika a co za tym idzie również ciśnienia i zmniejsza pobór energii. Prawidłowy dobór urządzeń jest kluczowy dla uzyskania optymalnego zużycia energii i wysokiej wydajności grzewczej. Grzejniki Kermi https://proterm.sklep.pl/grzejniki-kermi-v22-h-600-grzejnik-kermi-v22-600×1200,c898,p56,pl.html stanowią idealne dopełnienie układu grzewczego z pompami Grundfos. Hurtownia grzewcza proterm Bydgoszcz oferuje pełen zakres pomp energooszczędnych jak Alpha 2 https://proterm.sklep.pl/pompy-grundfos-alpha-2,c1316,pl.html Magna 3 https://proterm.sklep.pl/pompy-grundfos-magna-3,c1311,pl.html 

Grzejniki Kermi

Grzejniki Kermi a w szczególności unikalny system X-2 w którym specjalna wkładka zapewnia przepływ szeregowy najpierw przez pierwszą płytę a dopiero w sytuacji zwiększonego zapotrzebowania przez drugą płytę, gwarantuje obniżenie kosztów i czasu ogrzania pomieszczenia. Instalacja, w której kluczowe elementy jak pompa tłocząca czynnik grzewczy oraz grzejniki ogrzewające pomieszczenie, pracują niezawodnie i ekonomicznie, znacząco obniży koszty stałe związane z utrzymaniem domu. A nie są to małe koszty, zważywszy, że aż 75% energii w bilansie gospodarstwa domowego, zużywa się na ogrzewanie. Aby uzyskać optymalną efektywność energetyczną, jednocześnie zmniejszyć czas nagrzewania i zapewnić niezawodność instalacji grzewczej, należy kierować się nie tylko ceną komponentów, ale przede wszystkim zaufać nowoczesnym rozwiązaniom na miarę dwudziestego pierwszego wieku jakie oferuje hurtownia hydrauliczna proterm.

Autorem tekstu jest Krzysztof Szmigiel – Założyciel sklepu internetowego proterm.sklep.pl

Leave a Comment