Podłogi i drzwi drewniane – jak wybrać?

Drewno to klasyczny, ponadczasowy materiał, a wykonane z niego drzwi drewniane, podłogi i schody pasują do każdego wnętrza, niezależnie od dominującego w nim stylu. To nie tylko klasyczne i rustykalne domy, ale także zupełnie nowoczesne mieszkania, w których umiejętnie dobrany rodzaj drewna może przełamać lub podkreślić industrialny lub futurystyczny charakter całości. W poszukiwaniu idealnej podłogi lub drzwi pod uwagę należy wziąć szereg czynników, a rozpoczynać każdorazowo od rozważenia swoich faktycznych potrzeb. Wygląd podłogi ma duży wpływ na wybór innych elementów: drzwi, stolarki okiennej, schodów i parapetów, ale także mebli i materiałów dekoracyjnych, warto więc poświęcić temu odpowiednią ilość czasu.

1. Podłogi drewniane a ich eksploatacja

2. Jak wybrać drzwi drewniane?

3. Schody drewniane: z jakiego materiału najlepsze?

Wystarczy przejrzeć asortyment firmy takiej jak Styl Drzewa, aby przekonać się, jak wiele jest kolorystycznych możliwości: od jasnych, niemal białych desek po bardzo ciemne faktury. Nie brakuje także miłośników podłóg i schodów drewnianych z naturalnym rysunkiem słojów drewna.

Podłogi drewniane a ich eksploatacja

Kolor podłogi jest w dużej mierze kwestią gustu, natomiast wybierając tę jedyną, zwrócić należy przede wszystkim uwagę na styl życia, jaki będziemy w pomieszczeniach prowadzić. Jeśli w domu znajdują się małe dzieci lub zwierzęta, warto wybrać materiał o większej twardości, odporny na zarysowania. Na podłodze jasnej mniej widoczne będą zarysowania i wgniecenia, ale również psia i kocia sierść, dlatego szczególnie godne polecenia są naturalne odcienie dębu i jesionu lub bielone rodzaje podłóg drewnianych. Jeśli zdecydujemy się na materiał wykończony olejowoskami część rys będziemy mogli naprawiać miejscowo i samodzielnie.

Jak wybrać drzwi drewniane?

Drzwi drewniane chętnie wybierane są zarówno jako element wewnętrzny, jak i drzwi wejściowe. Przy ich wyborze także warto zwrócić uwagę na kolorystykę dopasowaną do podłóg oraz stolarki okiennej. Znaczenie ma jakość. Drzwi zewnętrzne powinny być dodatkowo odporne na czynniki atmosferyczne. Drzwi drewniane mają również bardzo dobre parametry cieplne.

Schody drewniane: z jakiego materiału najlepsze?

Dużą popularnością cieszą się również schody drewniane. W sprzedaży znaleźć można gotowe konstrukcje, na przykład spiralne. Warto także pokusić się o produkt na zamówienie. W zależności od specyfiki budynku zdecydować się można na schody samonośne lub osadzane na betonie stopnie. Produkuje się je z różnych materiałów, choć na rynku można dostrzec, że zwiększonym zainteresowaniem cieszą się schody drewniane bukowe. Są łatwo dostępne, świetnie komponują się z większością mebli i mają przyjemną dla oczu barwę. Są odporne na wilgoć, choć podatne na ścieranie. Jeśli planujemy intensywne użytkowanie, warto postawić na twardsze drewno.

Leave a Comment