Ogrzewanie domu pompą ciepła

Planujesz remont instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, a może dopiero będziesz budować dom i nie wiesz jakie źródło ogrzewania wybrać? Z tego artykułu dowiesz się o jednym z nowoczesnych i najbardziej ekologicznych źródeł ciepła.

Nowoczesne i ekologiczne źródło ogrzewania

Działanie pompy ciepła można porównać do działania jednego, z dobrze nam znanych urządzeń AGD, jakim jest lodówka. Lodówka pozbywa się ze swojego wnętrza ciepłego powietrza. Natomiast pompa ciepła typu powietrze-woda działa niemalże identycznie, z tym, że odzyskuje ciepło z powietrza, a “pozbywa się” chłodu. 

Zalety zastosowania pompy ciepła w twoim domu

  • nie musisz inwestować w budowę kotłowni, która musi spełniać szereg norm,
  • nie musisz budować komina – pozyskiwanie energii cieplnej odbywa się bez spalania jakiegokolwiek paliwa,
  • poprawnie skonfigurowane urządzenie będzie zapewniać komfort cieplny w każdych warunkach bez potrzeby Twojej interwencji,
  • w zależności od zastosowanego modelu i producenta urządzenia, będziesz mógł nim sterować zdalnie.

Ekologia, czystość, niezależność

  • korzystając z nowoczesnych rozwiązań technologii grzewczych zmniejszasz swój ślad węglowy, 
  • nie trujesz siebie i środowiska dookoła Ciebie, spalając paliwa stałe w piecu,
  • nie musisz znosić wszechobecnego kurzu i pyłu, a urządzenie może stać w pomieszczeniu, w którym chcesz,
  • w połączeniu z fotowoltaiką otrzymujesz niezależność energetyczną i cieplną.

Gdzie sprawdzi się pompa ciepła?

Te nowoczesne urządzenia mogą być podłączone do niemalże każdej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej. Jednakże nie zawsze przyniosą ze sobą ekonomię użytkowania i oszczędności. Najlepiej sprawdzają się jednak w połączeniu z niskotemperaturowymi odbiornikami ciepła, takimi jak ogrzewanie płaszczyznowe (ścienne lub podłogowe). 

Dlaczego? W przypadku starych żeliwnych grzejników uzyskanie wysokiej temperatury (60°C) zasilania instalacji będzie żyłować urządzenie, a nawet może doprowadzić do częstego używania grzałki elektrycznej. Co za tym idzie? Będziemy otrzymywać wysokie rachunki za prąd. 

Finansowanie instalacji w przypadku termomodernizacji

Decydując się na remont instalacji centralnego ogrzewania (np. zmianę pieca) możemy skorzystać z kilku różnych form wsparcia finansowego. Jednym z najbardziej popularnych programów dofinansowań jest “Czyste powietrze” oraz “Stop Smog”. W przypadku tego pierwszego możemy uzyskać nawet do 37 000 zł. 

Ulga podatkowa

Kolejną możliwością wsparcia finansowego jest ulga termomodernizacyjna. W ramach tej ulgi możemy zmniejszyć dochód do opodatkowania nawet o 53 000 zł (na podatnika). W przypadku wspólnego rozliczania z małżonkiem, ta kwota wyniesie łącznie 106 000 zł.

Czas na zmianę!

Mamy coraz mniej czasu na wymianę starych kopciuchów na nowe, ekologiczne rozwiązania grzewcze. Zgodnie z uchwałami antysmogowymi do dnia 01.01.2024 w większości kraju, a do początku roku 2027 w całej Polsce. 

Leave a Comment