Kotły gazowe. Czym się od siebie różnią?

Ogrzewania domu kotłem gazowym nie sposób przecenić. Paliwo jakim jest gaz ziemny jest dość tanie, a nowoczesne urządzenia pozwalają na efektywne spalanie i niemal bezobsługowe działanie! Czym różnią się od siebie kotły gazowe?

Obecnie, w dobie wyjątkowo dużej popularności i szerokiej oferty pieców gazowych na rynku, wyróżniamy różne typy kotłów gazowych. Warto pamiętać, że znacząco różnią się one od tych, które produkowane były jeszcze 10 lat temu! Są przede wszystkim niezwykle wydajne, nowoczesne, bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Ale po kolei.

Decydując się na zakup kotła warto odpowiedzieć sobie na pytanie, który z nich najlepiej będzie spełniał nasze oczekiwania. Wybór jest duży, a konkretny kocioł gazowy możemy wybrać m.in. ze względu na jego sposób działania, sprawność, wydajność czy funkcjonalność.

Kotły konwencjonalne i kondensacyjne – różnice

Kotły konwencjonalne są tańsze od kondensacyjnych jednak spalając paliwo nie są w stanie wykorzystać całej zawartej w nim energii. Pewna jego część, nazywana ciepłem utajonym, jest bezpowrotnie tracona i razem z parą wodną i spalinami ulatuje… do komina.

Ciepło utajone jest w stanie natomiast wykorzystać do ogrzewania kocioł kondensacyjny. Nic więc dziwnego, że jego sprawność sięga nawet 107 procent! By tak się stało musi dojść do procesu kondensacji, czyli skraplania pary wodnej. W tym celu spaliny są schładzane w specjalnym wymienniku do odpowiednio niskiej temperatury, ok. 30–40 stopni Celsjusza. W ten sposób skroplona para wodna oddaje instalacji swoje ciepło, które może zostać wykorzystane do przygotowania ciepłej wody użytkowej lub ogrzewania budynku. Właśnie to stosunkowo proste rozwiązanie zastosowane w kotłach kondensacyjnych pozwala generować spore oszczędności!

Kotły jedno i dwufunkcyjne

Kotły gazowe dzieli się także ze względu na swoje funkcje na jedno i dwufunkcyjne. Podczas gdy w pierwszym z nich nie ma wymiennika ciepła do podgrzewania wody użytkowej i zwykle podłącza się do niego zasobnik na wodę, kocioł dwufunkcyjny przepływowy ogrzewa również wodę. Typ drugi może jednak dostarczyć ograniczoną ilość ciepłej wody, a odkręcenie dwóch kranów w domu w tym samym czasie może spowodować, że woda będzie miała nieco niższą temperaturę niż oczekujemy. Jednak dzięki temu, że podgrzewają one wodę w sposób przepływowy wyłącznie w chwili poboru, nie powodują strat energii. Są też tańsze w porównaniu z kotłami jednofunkcyjnymi z zasobnikiem.

Dlaczego warto wybrać gazowy kocioł kondensacyjny?

Poza wysoką sprawnością (ponad 100 proc.) kotły kondensacyjne mają szereg innych zalet. Wyposażone są w wymienniki ze stali nierdzewnej. Niektóre z nich posiadają klapę antyzwrotną spalin, która zapobiega cofaniu się spalin i umożliwia podłączenie wielu kotłów do jednego szachtu kominowego.

Są także wyposażone w wysokosprawną pompę i posiadają szereg zabezpieczeń czyniąc je bezpiecznymi dla użytkownika. Wreszcie, są niezwykle wygodne w użytkowaniu. Przede wszystkim są bezobsługowe i zazwyczaj potrzebują jedynie corocznych przeglądów serwisowych. Z kolei w przypadku chęci zmiany parametrów – można sterować nimi łatwo i intuicyjnie, a nawet… zdalnie przez aplikację na smartfona! Nowoczesne kotły gazowe, a także inne źródła ciepła takie jak kotły pelletowe i kominki, znajdziesz na stronie https://www.defro.pl/p,275,gazowy-kociol-kondensacyjny-dcg-25.html .

Leave a Comment