Jak wielkie znaczenie ma dla ludzi i środowiska recykling?

Ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę z olbrzymiego znaczenia recyklingu dla kondycji planety. Jednak niekiedy nie mają jeszcze świadomości, że równocześnie ponowne wykorzystanie tych samych surowców to szansa na niższe koszty wytwarzania nowych produktów oraz poprawę sytuacji higieniczno-zdrowotnej. W dzisiejszym artykule skupimy się na tym, dlaczego recykling jest tak ważny dla ludzi, zwierząt i całego środowiska naturalnego.

Obowiązkowy recykling w Polsce

Od niedawna w Polsce zaczęto stopniowo wprowadzać obowiązek sortowania odpadów. Pierwszym krokiem na drodze do odzyskiwania surowców wtórnych była reforma śmieciowa przeprowadzona w 2013 roku, podczas której wprowadzono sortowanie na trzy typy (papier, metal i plastik, szkło) albo na dwa rodzaje (mokre i suche).

Kolejne zmiany nastąpiły w 2017 na mocy rozporządzenia o obowiązku segregacji odpadów na aż pięć frakcji: odpady biodegradowalne, plastik i metal, szkło, papier, odpady zmieszane. Każda gmina w Polsce musi wprowadzić podział do 2022 roku.

Wraz z nowymi przepisami pojawiło się drobne zamieszanie. Wiele osób nie do końca zdaje sobie bowiem sprawę, jak segregować wszystkie produkty. Dotyczy to zwłaszcza opakowań wielomateriałowych, jak kartony po sokach lub koperty bąbelkowe. Liczne akcje informacyjne sprawiają jednak, że poziom recyklingu w naszym kraju systematycznie wzrasta.

Dlaczego recykling jest tak ważny?

Podstawową korzyścią, która wynika ze świadomowego i właściwego segregowania śmieci, jest znaczące ograniczenie odpadów trafiających każdego dnia na wysypiska. Obecnie problem przepełnionych składowisk stanowi jedno z pilniejszych zagadnień do rozwiązania na całym świecie.

Olbrzymie wysypiska, pełne nieposortowanych odpadów, w tym na przykład resztek żywności to wielkie zagrożenie higieniczno-zdrowotne. Zepsute pozostałości organiczne bywają bowiem zjadane przez dzikie zwierzęta, które następnie roznoszą choroby oraz drobnoustroje, stając się przyczyną wielu problemów zdrowotnych a nawet epidemii.

Równie niebezpieczne może być wyrzucanie do zmieszanych odpadów baterii, starych żarówek lub akumulatorów. W ich składzie znajduje się wiele toksycznych substancji. Na wysypisku może dojść do niebezpiecznych reakcji chemicznych, ulatniania się gazów lub wycieku substancji bezpośrednio do gleby, co prowadzi do skażenia terenu.

Recykling to również szansa na odzyskanie przydatnych surowców na olbrzymią skalę. Dotyczy to włókien celulozowych z papierowych i kartonowych opakowań wszelkiego rodzaju, a także przetwarzania szkła, metalu oraz tworzyw sztucznych.

Okazuje się bowiem, że z jednej tony papieru można wytworzyć ponownie 900 kg nowego produktu do produkcji kolejnych opakowań, książek i gazet. Z tony szkła można zrobić 3000 butelek, a z tony butelek plastikowych udaje się uzyskać ponad 100 bluz polarowych.

Wprowadzenie wtórnych materiałów w regularny obieg sprawia, że znacząco zmniejszamy udział nowych surowców oraz zużycie energii potrzebne do całego procesu. Dzięki temu nie ma konieczności wycinania nowych drzew lub wydobywania kolejnych pokładów rud metalu.

Recykling to także gigantyczna oszczędność dla samego człowieka, gdyż koszty wytworzenia nowych produktów są w tym przypadku zdecydowanie niższe. Coraz chętniej zatem zakłady produkcyjne stosują recykling nie tylko ze względu na wymagania, ale też aby zoptymalizować bieżące wydatki.

Świadomość korzyści, które przynosi wielokrotne wykorzystanie surowców przekłada się w przemyśle na wprowadzenie gospodarki o obiegu zamkniętym, czyli właśnie takiej, która odpowiedzialnie produkuje i wykorzystuje wszystkie odpady pojawiające się w całym procesie wytwarzania nowych dóbr.

Recykling – wielość korzyści i szereg możliwości na przyszłość

Krok po kroku dążymy do stanu, w którym recykling w życiu codziennym stanie się czymś zupełnie naturalnym. Dzięki niemu odzyskamy sporą ilość surowców do ponownego wykorzystania, zmniejszymy niepotrzebne pozyskiwanie nowych surowców naturalnych z przyrody, a także nie będziemy musieli wytwarzać tak gigantycznej ilości nowych tworzyw sztucznych.

Recykling może być zatem szansą na poprawę kondycji naszej planety, zadbanie o zdrowie ludzi i zwierząt oraz czystsze powietrze, wodę i glebę. Równocześnie aspekt ekonomiczny sprawia, że recykling dla przemysłu po prostu się opłaca. Z tego względu warto świadomie segregować śmieci i przyczyniać się każdego dnia zmniejszenia ilości produktowanych odpadów.

***

Jeśli chcesz zdobyć wiedzę o opakowaniach przyjaznych dla środowiska i nadających się do recyklingu, odwiedź stronę e-Hurtownia-Opakowań, na której znajdziesz wiele ciekawych informacji.

Leave a Comment