Jak praktycznie oświetlić łazienkę w każdym domu?

Łazienka to przestrzeń wielofunkcyjna, w której spędzamy sporo czasu na rozmaitych zabiegach pielęgnacyjno-higienicznych, a także na przyjemnym relaksie. Z tego względu warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, które zagwarantuje wygodę oraz estetyczny wygląd tego wyjątkowego miejsca.

Do czego potrzebujemy oświetlenia w łazience?

Podobnie jak w każdej innej domowej przestrzeni, światło w łazience przyjmuje formę oświetlenia:

  • głównego,
  • zadaniowego,
  • dekoracyjnego.

Oświetlenie główne zazwyczaj przyjmuje formę niewielkich oczek wpustowych lub lampy sufitowej, które dają wystarczającą ilość światła do bezpiecznego przemieszczania się i wykonywania podstawowych czynności.

W przypadku światła zadaniowego, najczęściej mamy do czynienia z lampami w pobliżu lustra. Dzięki nim, można bez trudu wykonać perfekcyjny makijaż lub wszelkie, inne zabiegi kosmetyczne. Najczęściej lampy przybierają formę kinkietów, montowanych po obu stronach lustra albo modeli wmontowanych w powierzchnię tafli, co sprawdza się zwłaszcza w niewielkich łazienkach.

Światło potrafi także pełnić funkcję dekoracji. Oprócz ozdobnych kloszy, można także postawić na listwy LED, które przykleja się na powierzchni ściany, sufitu lub na meblach. To niezmiernie praktyczne rozwiązanie, które łatwo wprowadzić do każdego pomieszczenia – nie zajmuje miejsca, jest energooszczędne. Listwa LED może świecić na niemal dowolny kolor, zdarzają się też modele sterowane zdalnie pilotem, dzięki czemu, dopasowujemy światło do naszych aktualnych potrzeb, szybko i bez trudu.

Bezpieczeństwo a planowanie instalacji

Oprócz samych względów praktycznych oraz dekoracyjnych, podczas planowania oświetlenia, trzeba także dokładnie przemyśleć kwestię bezpieczeństwa. W znacznej części regulują ją przepisy przeciwporażeniowe, które precyzyjnie określają, jak planować domowe instalacje, żeby zminimalizować ryzyko zalania ich wodą, co mogłoby doprowadzić do niebezpiecznego porażenia prądem.

W łazienkach wyróżnia się zatem 3 strefy, których kształt zależy od lokalizacji kabiny prysznicowej lub wanny. Pierwsza z nich znajduje się w samej wannie lub kabinie. Druga to przestrzeń ponad nimi, a trzecia to wycinek łazienki, rozciągający się na 60 centymetrów wokół miejsca, w którym bierzemy prysznic lub kąpiel.

A jakie oświetlenie możemy stosować w łazience? W kabinie i wannie możemy użyć wyłącznie oświetlenie i urządzenia o maksymalnym dostępnym na rynku stopniu wodoszczelności IP. W pozostałych powinny się znaleźć sprzęty, których współczynnik ochronny to minimum IP4.

Wszelkie gniazda elektryczne mogą się znaleźć dopiero poza strefami, czyli w odległości większej niż 60 centymetrów od krawędzi kabiny prysznicowej lub wanny. Trzeba także pamiętać, że w łazience musimy posiadać specjalne gniazda przeciwbryzgowe (hermetyczne), które są zabezpieczone przed dostaniem się do ich wnętrza wody.

Wyżej opisane zasady to podstawy, które gwarantują bezpieczeństwo w łazience.

Moda na dobrze oświetloną łazienkę – najpopularniejsze stylizacje

Gdy już zaplanujemy miejsca, które wymagają szczególnej, oświetleniowej troski, wówczas można zastanowić się nad stylistyką lamp. Warto bowiem pamiętać, że dobrze dopasowane światło, to podstawa budowania przyjemnego i przytulnego miejsca do wykonywania wszelkich czynności.

Do najpopularniejszych obecnie tendencji aranżacyjnych zalicza się styl:

  • minimalistyczny,
  • ekologiczny,
  • art déco.

Modne wnętrza od dłuższego czasu aranżuje się w stylach minimalistycznych, stawiających na neutralne barwy, z jednym bądź dwoma wyrazistymi akcentami. Lampy w takiej przestrzeni najczęściej są subtelne i nie rzucają się w oczy. Mogą to być oczka wpustowe, ukryte w ścianach i sufitach lub zgeometryzowane, maksymalnie uproszczone oprawy, wykonane ze szkła i metalu.

Nurt ekologiczny zyskuje coraz szersze grono wielbicieli na całym świecie. Propaguje stosowanie naturalnych surowców, w tym szczególnie drewna. Co ciekawe, z tego surowca można również wykonać oprawy oświetleniowe do modnych łazienek. Trzeba tylko pamiętać, o zakupie modeli o wysokim stopniu odporności na wilgoć i zachlapanie wodą.

Najbardziej dekoracyjne oprawy pojawiają się w stylu art déco. Są mocno zgeometryzowane i proste, posiadają jednak nieco więcej akcentów dekoracyjnych niż lampy w stylu minimalistycznym.

Styl art déco lubi symetrię, kontrasty czerni i bieli lub zestawianie materiałów z dużym połyskiem z matowymi powierzchniami. W tego typu aranżacjach stawia się na materiały wysokiej klasy. Nawet lampy są wykonane z metali, kamieni naturalnych (marmur, alabaster) oraz szkła.

Dlaczego oświetlenie łazienki jest ważne?

Dobrze zaplanowane oświetlenie łazienki łączy w sobie funkcję praktyczną, bezpieczeństwo i dekorację. Dzięki niemu, bez trudu wykonamy wszelkie konieczne czynności, a także będziemy mogli się przyjemnie zrelaksować. Warto postawić na produkty wysokiej klasy, sprawiające, że łazienka jest w pełni bezpieczna i po prostu piękna.

***

Szukasz akcesoriów elektrycznych wysokiej klasy? Odwiedź stronę Gajwer.pl, na której dzielimy się wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat sprzętu nie tylko do łazienki.

Leave a Comment