Czy można odliczyć zakup pieca od podatku?

Czy można odliczyć zakup pieca od podatku? Zdefiniowanie problemu.

Modernizacja systemów grzewczych w miejscu zamieszkania to poważne przedsięwzięcie logistyczne i nie lada wydatek w naszym budżecie domowym. Wydatek często niezbędny, przed którym nie uciekniemy. Naturalnym jest, że w takiej sytuacji staramy się obniżyć koszty całego projektu. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że jest to inwestycja na lata, zapewniająca nam i członkom naszej rodziny bezpieczeństwo, komfort i długoterminowe oszczędności. Jednym z prostszych sposobów na zniwelowanie czekających nas wydatków jest skorzystanie z ulgi Termomodernizacyjnej, czyli odliczenie części kwoty od podatku.

Czy można odliczyć od podatku zakup pieca? Ulga Termomodernizacyjna.

Ulga termomodernizacyjna to ulga podatkowa polegająca na odliczeniu wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w budynku mieszkalnym jednorodzinnym – np. za wymianę pieca, podłączenie do sieci centralnego ogrzewania albo montaż odnawialnych źródeł energii, ale warunkiem jest bycie właścicielem lub współwłaścicielem owej nieruchomości (budynek nie może być w budowie).

Ulga obejmuje zarówno materiały budowlane, urządzenia jak i usługi. Całość jest szczegółowo opisana w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Jak odliczyć zakup pieca od podatku? Podsumowanie.

Jak zawsze w przypadku poprawnego rozliczenia polecamy skierować się do swojej księgowej. Odliczenie przeprowadza się w zwykłym zeznaniu rocznym za rok podatkowy, w którym nastąpił zakup pieca. Gra jest warta zachodu, ponieważ kwota odliczenia to nawet 53.ooo zł.

Na takiej modernizacji korzystają wszyscy, więc warto skorzystać z obowiązujących ulg dopóki są one dostępne.

Leave a Comment