Co jest potrzebne, żeby zbudować zdrowy dom?

Budowanie domu to niezmiernie ważny moment w życiu każdego człowieka. Niesie ze sobą sporo wyzwań oraz kwestii, które trzeba nieustannie brać pod uwagę, aby stworzyć funkcjonalną i komfortową przestrzeń do życia dla rodziny. Wszystkie decyzje odnośnie elementów budowlanych należy podejmować nie tylko w oparciu o czynniki ekonomiczne lub czysto funkcjonalne. Należy także pamiętać o zbudowaniu domu, który będzie po prostu zdrowy.

Zdrowy dom – normy prawne

Właściwie zbudowany dom ma zapewniać bezpieczeństwo i wygodę wszystkim mieszkańcom. Dotyczy to także zapewnienia odpowiednich warunków zdrowotnych i higienicznych. W prawie budowlanym czytamy wręcz, że budynek powinien być zaprojektowany i wykonany z takich materiałów oraz w taki sposób, aby nie stanowił zagrożenia dla higieny i zdrowia użytkowników lub sąsiadów (…).

W praktyce oznacza to, że musi spełniać szereg restrykcyjnych norm pod względem wytrzymałości konstrukcyjnej, ochrony przeciwpożarowej i antywłamaniowej oraz higienicznej.

Syndrom chorego budynku

Wszelkie niedopatrzenia prowadzą nie tylko do bezpośredniego zagrożenia wynikającego z niespełnienia norm budowlanych. Może również pojawić się tak zwany syndrom chorego budynku, z angielskiego sick building syndrome (SBS). Polega on na wystąpieniu szeregu problemów zdrowotnych u osób, które przebywają w danym budynku przez dłuższy czas. Ich przyczyną są specyficzne, niewłaściwe warunki panujące we wnętrzach, spowodowane niską temperaturę oraz podwyższoną wilgotność, przez które pojawiają się toksyczne pleśni i grzyby.

Aby zapewnić optymalne warunki do funkcjonowania, trzeba zadbać o wprowadzenie stanu tak zwanego komfortu cieplnego, czyli optymalnej temperatury, wilgotności oraz cyrkulacji powietrza.

Do tego celu służą systemy grzewcze, osuszacze i nawilżacze powietrza oraz drożny system wentylacyjny.

Jakie powinny być optymalne warunki, aby czuć się dobrze w naszym domu?

Najważniejszą instalacją, która wpływa na komfort mieszkańców i użytkowników danego budynku jest oczywiście termoizolacja oraz ogrzewanie.

Odpowiednia termoizolacja budynku pozwala zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania wnętrz, co przekłada się na wyższą temperaturę oraz większą wydajność systemów grzewczych. Właściwe ocieplenie domu powinno się składać z systemów docieplenia ścian, dachu oraz szczelnych, nowoczesnych okien. Pozwala to znacząco przyspieszyć proces ogrzewania domu bez nadmiernych strat ciepła.

Instalacje grzewcze powinny być zamontowane we wszystkich pomieszczeniach mieszkalnych. W zależności od charakteru przestrzeni, odpowiednia temperatura w domu może się nieco różnić. W przypadku pokoi mieszkalnych i kuchni zazwyczaj wynosi od 18 do 22 stopni Celsjusza. Jej wysokość zależy od prywatnych preferencji. Nieco wyższa temperatura charakteryzuje wnętrza, w których na co dzień przebywają małe dzieci.

Większe wymagania termiczne mamy za to w przypadku łazienki, w której powinniśmy utrzymywać temperaturę ok. 24-26 stopni, aby zapewnić sobie komfort po wyjściu spod prysznica lub z wanny.

W przestrzeniach magazynowych, jak niemieszkalne piwnice i strychy, można za to utrzymywać temperaturę niższą, w granicach 15-16 stopni.

Dlaczego utrzymanie odpowiedniej temperatury jest tak ważne? Przede wszystkim zapewnia komfort mieszkańcom. Ponadto przeciwdziała pojawianiu się wilgoci na ścianach, co prowadzi do szeregu dalszych konsekwencji dla architektury i ludzkiego zdrowia.

Właściwy poziom wilgoci w domu mieści się w przedziale od 30 do 65%. Zbyt niska wilgotność może prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych i problemów z oddychaniem, za wysoka z kolei potęguje rozwój szkodliwych mikroorganizmów, również stając się przyczyną chorób.

Jak już zaznaczyliśmy odpowiednia temperatura w dużej mierze eliminuje zjawisko nadmiernej wilgotności powietrza. W przypadku gdy potrzebujemy dodatkowego wsparcia, przydają się osuszacze i nawilżacze powietrza, dzięki którym można precyzyjnie skorygować odchylenia od normy.

Równie istotne jest także odpowiednie zaplanowanie instalacji wentylacyjnej oraz regularna jej konserwacja, aby zapewnić drożność wszystkich kanałów.

Zdrowy dom kluczem do zdrowia i dobrego samopoczucia wszystkich mieszkańców

Warto już na etapie budowy zadbać o to, żeby dom w przyszłości spełniał wszystkie normy, również te zdrowotne. Okazuje się bowiem, że warunki higieniczne w budynku często łączą się także ze znaczącymi oszczędnościami finansowymi, dobrym samopoczuciem i świetną kondycją fizyczną. To wszystko może zapewnić dobrze zaprojektowany, wygodny i bezpieczny dom.

***

Szukasz instalacji grzewczych, dzięki którym stworzysz zdrowe i higieniczne warunki do życia dla całej rodziny? Odwiedź stronę Econovli i dowiedz się więcej na temat nowoczesnych i energooszczędnych rozwiązań.

Leave a Comment